Всичко за мекотели

Всичко за мекотели

Всичко за мекотели

Blog Article



Двучерупчестите са снабдени и с мускулесто стъпало, което при много видове, като миди, се използва за закрепване на телата им към субстрата или за вкопаване в пясъка.

Текстот е достапен под условите на лиценцата Криејтив комонс Наведи извор-Сподели под исти услови.

Тъй като съвременните мекотели се различават толкова много по анатомия и поведение, определянето на точните им еволюционни връзки е голямо предизвикателство. За да опростят нещата, натуралистите предложиха "хипотетичен прародител на мекотело", който показва повечето, ако не и всички характеристики на съвременните мекотели, включително черупка, мускулест "крак" и пипала, наред с други неща.

Черупките биват турбоспирални и планиспирални, дясно и ляво завити. При някои черупките са с формата на калпаче. Вътрешните стени образуват стълбче с отвор – пъп. При някои черупката има и капаче. Черупката се образува още в ларвния стадий.

Използваме бисквитки, за да оптимизираме нашия сайт и нашите услуги.

Растителноядните мекотели се хранят с водорасли. Част от тях се хранят с едноклетъчни водорасли, които се остъргват с радулата от различни повърхности. Други консумират талусни водорасли като например различни кафяви водорасли, мекотели отново с помощта на радулата.

Тези подутини или кожни лезии са силно заразни и могат да се появят почти навсякъде по тялото.

Повечето мекотели са морски животни, които живеят в местообитания от плитки крайбрежни зони до дълбоки води.

Мекотелите обично се размножуваат сексуално, иако некои (полжави и полжави) се хермафродити, тие сепак мора да се парат за да ги оплодат нивните јајца.

Моноплакофорите се длабокоморски мекотели опремени со школки слични на капачиња.

Повечето мекотели се придвижват с помощта на крак, който при главоногите е видоизменен в пипала. Една от характерните особености на групата е наличието на минерализирана раковина, чиято форма и строеж е също изключително разнообразна.

(Имайте предвид, че въпреки че повечето двучерупчести имат сдвоени черупки, няколко вида или имат драстично намалени черупки, или изобщо нямат черупки.)

Следи от тези опити на натуралистите за класификация на мекотелите се откриват и в съвременните класификации на типа. Мекотелите днес са отделени в два подтипа, въз основа на типа на нервната система и характера на външния скелет на мекотелите.

Кратки факти Мекотели Период: Камбриум – денес, Научна класификација ...

Report this page